Wyroby hutnicze

Wyroby hutnicze składają się na elementy, które powstają z wytapiania metali, rud żelaza, czy tzw. ,,niezależnych” metali jak ołowiu, miedzi cynku lub aluminium. Zajmuję się tym gałąź przemysłu, czyli ogólnie pojęte hutnictwo, które oprócz wytapiania metali i stopów z domieszką złomu, obejmuję także dalszą obróbkę.

Hutnictwo to również przetwarzanie związków chemicznych, a dalej topnienie w masę szklaną i przetwarzanie w różnego rodzaju szkła przemysłowe np. zastosowania technicznego, okiennego, gospodarczego czy artystycznego. W wyroby hutnicze składają się: siatki stalowe, walcówki gładkie, stal zbrojeniowa i produkowane z niej pręty żebrowane, kształtowniki (kątowniki, teowniki, profile kwadratowe).

Stal tworzy się z surówki podczas procesu świeżenia. Nowoczesne instalacje hutnicze wykorzystują piecie próżniowe, łukowe i konwertorowe umożliwiające otrzymanie stali najwyższej jakości. Istnieją różne rodzaje stali, które mają różne zastosowanie np. nierdzewną, konstrukcyjną, narzędziową, kwasoodporną, magnetyczną oraz wiele innych.

Zastosowanie wyrobów hutniczych jest bardzo szerokie, w budownictwie, ale także w innym przemyślę używającym stali, czyli np. Inżynierii lądowej oraz wodnej(produkcja samolotów, statków), przemyśle samochodowym, podczas prac wykończeniowych, czy przy produkcji różnych konstrukcji stalowych, a także instalacji budowlanych. Wyroby hutnicze mają zastosowanie również w urządzeniach AGD, RTV i wielu dóbr konsumpcyjnych.

Popyt na wyroby stalowe jest duży, bowiem budowanie autostrad, stadionów, domów czy innych budynków wykorzystuję ogromną ilość tych wyrobów. Prace modernizacyjne na przykład kolei lub innych środków komunikacji miejskiej nie byłyby możliwe bez wyrobów hutniczych. Stosuje się je również przy produkcji samochodów, czy maszyn rolniczych, przemysłowych itp.

Warto wymienić hutę krakowską, w której znajduję się jedyna w Polsce walcownia blach tzw. ,,cienkich”, które stosuję się masowo w przemyśle motoryzacyjnym do produkowania powszechnie używanych przez nas urządzeń takich jak: pralki, lodówki, chłodziarki, zamrażarki czy zmywarki. Wyroby hutnicze które składają się z tak zwanych ,,szlachetnych galanterii” to także wszelakie implanty chirurgiczne na przykład metalowe elementy służące do łączenia kości. Tego typu wyrobami zajmuje się słynna mikrohuta w Strzemieszycach.

Jak można zauważyć wyroby hutnicze znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki i produkcja wielu sprzętów czy budynków nie byłaby bez nich możliwa.